Belarus Mutfağı Yerel Lezzetler

0
80

Belarus mutfağı yemeklerinin tadına lokantalarda, kafelerde ve çiftlik tarzında ki otellerde bakabilirsiniz; orada size bahçe ve tarladan yeni toplanmış taze malzemelerden yapılan yemekleri önerirler. Pek çok işletme sahibi kendi ekmeklerini eski tarif ve teknolojilere göre kendileri pişirirler. Geleneksel Belarus ekmeği, ulusal mutfağın özel bir gururudur. Mayasız çavdar unundan özel bir maya muadili katılarak pişirilir. Sağlıklı beslenme için çok faydalı bir üründür.

Belarus Ekmeği

Belarus ekmeği kütle olarak daha ağırdır, hoş ve ekşimsi bir tadı vardır. Eski tariflerinde kimyon tohumu, keten tohumu, ayçiçeği tohumu gibi çeşitli katkılarla hazırlanır. Ekmek çoğu zaman akağaç yaprakları, meşe ağacı yapraklarından yapılan bir yastık üzerinde pişirilirdi…

Draniki

Belarus mutfağının en popüler yemeği draniki herhalde. Pek çok kişi, onu ülkenin simgesi olarak kabul etmekte! Meğer Belarus aşçılarının listesinde ev yapımı sucuklar, maçanka (bir nevi etli yemek), vereşçaka (bir nevi etli yemek), koldunı (patates ve etle yapılan yemek), kletski (bir nevi köfte), patates köftesi, holodnik (soğuk çorba), çeşitli çorbalar ve diğer pek çok şey vardır.

Draniki

Belarus mutfağına Slav, Baltık, Yahudi ve hatta Alman halkları bile katkıda bulunmuşlardır. Bu yüzden bizim mutfağımız, kıtadaki en çok çeşitli mutfaklarından bir tanesidir! Rus, Ukrayna ve Polonya mutfağına çok benzer ama kendi açısından eşsiz ve çok lezzetlidir!

Belarus yemeklerinde yerel gıda malzemeleri çok geniş bir şekilde kullanlmıştır:

Patates

sebze ve yeşillik (lahana, turp, pancar, havuç, şalgam, yaban havucu, kabak, patates, salatalık, soğan ve sarımsak, kuzukulağı, ısırgan, tuz çalısı, ekşi yonca kökleri)
baklagiller (bakla, nohut, mercimek, fasulye)
hububat (çavdar, arpa, yulaf, karabuğday)
mantarlar (tuzlu, kurutulmuş, toz halinde)
meyve ve yemiş (elma, armut, erik, vişne, frenküzümü, böğürtlen, yaban mersini, kekreyemiş, ahududu, üvez, kartopu, yaban gülü)
baharatlar (kimyon, kişniş, keten tohumu, acırga, eğir, hardal, ardıç, kiraz ve meşe yaprakları)
Patates ayrı olarak hatırlanmaya değerdir; Belarus’a XVIII. yüzyılda gelip ulusal mutfağı zenginleştirmiş ve pek çok Belarus yemeğinin temelini oluşturmuştur. Bunlar; meşhur draniki (patates pidesi), koldunı (etli patates yemeği), pızı (hamurlu patatesli yemek), patates sucuğu, kletski (patates köftesi), babka (bir nevi etli patates yemeği)…

Patates Sucuğu

Belaruslular çok uzun zamandır az miktarda et tüketmişler ve genel olarak sadece bayramlarda et yemeklerini yemişlerdir. Zamanla et tüketimi önemli derecede artmıştır. Domuz, koyun, dana, kümes hayvanları (tavuk, ördek, kaz, hindi), av hayvanları (geyik, ceylan, yaban domuzu, kunduz) eti yenilmeye başlanmıştır…

Ulusal menüde et ve kuş etinden yapılan yemekler çok sayıda var (piaçısta, kumpiaçok, maçanka, veraşçaka, tuşanka, smajanka), çeşitli ev yapımı sucuklar, tuzlu domuz pastırması, sakatattan yapılan yemekler (vantrabianka, rubtsı – domuz midesi kullanılarak et ve karabuğday ile yapılan dolma), tütsülenmiş etler…

Et Yemekleri

Belarus mutfağında balık yemekleri az sayılı değildir, genelde tatlı su balklarından (karabalık, mersin balığı, turnabalığı, tatlı su gelinciği, çipura, yılan balığı, alabalık, levrek, sazan) yemekler vardır.

Deniz Ürünleri

Süt ürünlerinden beyaz peynir (inek ve keçi sütünden yapılan), ekşi krema, tereyağ en yaygın ürünlerdi.

Belarus Peyniri

Belarus’un modern mutfağı kendi açısından sıradışıdır. Bugün lokantalar, Belarus yemeklerinin, aşçıbaşıların orijinal fikirleri, yüksek mutfak prensipleri ile malzeme çeşitleri ve mevsimlerin değişimi hesaba katıldığı modern versiyonlarını sunarlar. Aşağıda sıralanan yemeklerin nefis tadını mutlaka takdir edersiniz:

Bitkisel yağlı, sıcak patatesli, buğday ekmekli ve pırasalı ev yapımı beyaz mantar turşusu
Yumurta, tütsülenmiş etler ve kaymaklı jur (bir çeşit çorba)
Ekşi krema ve soğan soslu karabuğday köftesi
Ekşi krema ve elma soslu draniki (patates pidesi)
Karabuğday pidesi ile vereşçaka (bir et yemeği)
Tütsülenmiş et, mantar, kuru erikli lahana turşusu (bigos)
Domuz bacağından yapılan piaçisto (bir çeşit yemek)

Tatlılara gelince, eskiden beri bal Belaruslular için en önemli tatlıdır. Ayrıca soloduha (malt hamuru), kulaga (yemiş, un, şeker ve baldan yapılan jöle), fırında elma hazırlanırdı.

Çökelekten maçanka ile yapılan tatlı pide, Radzivil usulu armut, meşhur tarifler arasındadır.

Belarus Tatlıları

İçecekler:

Belarus’un en popüler sert içkisi votkadır. ХV. yüzyılın sonunda meydana gelerek zamanla esas alkol türü haline gelmiştir. Votka bayramlarda ve özel durumlarda içilir. Votkanın pek çok çeşidi var; klasik votka, baharat, tomurcuk, ceviz vb. katkıları olan votka, vs.

En popüler votka çeşitleri; ekmek votkası, akağaç tomurcukları (yaprakları) ile yaplan berezovitsa, yabanmersinli, biberli, ballı votka.

Belarus votkasını market, süpermarket ve hipermarketlerden alabilirsiniz. Ayrıca içkileri güzel hediyelik paketlerde alabilirsiniz; cam ve kilden güzel tasarımlı şişeler, keten ve deri poşetler, orijinal ambalajlar.

Belarus Votkası

Fakat Belarus’tan hediye olarak getirilebilen özel milli içecekler de var.

Belarus’un geleneksel içecekleri

Belarusluların en eski alkollü içecekleri bal ve biradır. Arı balından bal içeceğini hazırlama teknolojisi, bira yapım teknolojisine benzerdi, pek çok tarifine ise şerbetçiotu dahildi.

Yüzyıllardır Belarus’ta, orijinal tariflere göre lezzetli alkollü içeceğin pişirildiği, brovar denilen birahaneler çalışmıştır. Belarus’un en eski ve şu an çalışan bira fabrikalarının bir tanesi, ‘Olivariya’, 1864 yılında kurulmuştur, ve XIX. yüzyıla ait tarihi binasında bugün Bira müzesi çalışmaktadır.

Üzüm Belarus’ta zengin malikanelerde küçük alanlarda yetiştirilirdi, bu yüzden yüzyıllar boyunca şarap yaygın değildi ve genellikle sadece kilise ayinlerinde kullanılırdı. İthal edilen ve lüksün belirtisi olan Avrupa şarapları zenginler tarafından içilirdi.

Belarus zenginlerinin evlerinde votka temelinde ve bitki ve yemişler, bal, baharatlar, şekerin katılması ile hazırlanan çeşitli likörler servis edilirdi; krupnik, Belavejskaya Puşça’da yetişen ve tedavi edici özelliği olan zubrovka otu (Hieróchloe) temelinde hazırlanan klasik acı likör, krambambulya, troyanka, zengin bitki, yemiş ve meyve harmanı temelinde hazırlanan likörler genellikle servis edilirdi.

Geleneksel Belarus içeceği olan kvas, ekmek veya tahılların (arpa, çavdar) fermentasyonu vasıtasıyla elde edilir. Eski zamanlarda yaz mevsiminde özellikle sık içilirdi. Sıcak günlerde Belarus şehirlerinin sokaklarında fıçılardan kvas satan seyyar satıcılar görünür. Belarus’un önde gelen üreticilerinin ürettiği, doğal fermentasyon yöntemi ile elde edilen lezzetli içecek olan kvası bugün içebilirsiniz.

Belarus’un Geleneksek İçeceği “Kvas”

Doğu Slav’ların ünlü geleneksel bir içeceği sbiten’dir. Bitki ve baharatlar kaynatılarak, bal, şurup veya şekerle tatlandırılarak hazırlanan sıcak bir içecektir. Genellikle kışın içilirdi, meğer kvas, yazın tüketilen bir içecekti. Tarifine akağaç yaprakları, eğir, ıhlamur çiçekleri dahildi, vaftiz töreninde içilen sbiten içeceğine turp katılırdı. Bugün sbiten lokanta ve çiftlik tarzındaki otellerde servis edilir.

Ayrıca Belarus’ta, yabanmersini ve kızılcık gibi vitaminli orman yemişlerinden hazırlanan mors (komposto tarzı bir meyve içeceği) eski zamanlardan beri sevilir. İlkbaharda biarozavik (akağaç suyu) ve klianovik (akçaağaç suyu) ve onların temelinde hazırlanan içecekler popüler.

Popüler bir tane ev yapımı içecek daha kompostodur. Bol suda ve şeker katılımı ile pişirilen yerel yemiş ve meyelerden hazırlanır.

Maden suyu bugün çok popülerdir. Kuyuları Belarus’un ekolojik olarak temiz bölgelerinde bulunur.

Ancak sadece Belarus’a gelerek ve sadece burada milli mutfağın tadına, hakikaten Belarus’a özgü olabilen yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Belarus mutfağının ne kadar lezzetli, ilgi çekici, zaman zaman ise özel ve öngörülemeyen olduğunu öğrenebilirsiniz!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu buraya yazın.
Lütfen adınızı yazın